Stor Aarhus Roklub deltagelse i Jyske / Nordiske Mesterskaber i indendørsroning 2018

7. januar 2018 16:43 , af Niels Iversen

Lørdag den 06. januar afviklede Aarhus Roklub, under kyndig ledelse af Maria Pertl,
et succesfyldt indendørs ergometerstævne på Langkær Gymnasium i Tilst.


Faciliteterne på Langkær Gymnasium er optimale for afvikling af Jyske Mesterskaber i indendørsroning.
Fantastiske forhold for catering/cafe folkene.  Gode bade- og omklædningsrum, beliggende tæt ved hallen, hvor konkurrencerne afvikles. Super gode muligheder for separat opstilling af opvarmningsmaskiner, og selve hallen, hvor konkurrencerne afvikles, er i en rigtig god passende størrelse, der giver tæthed og nærhed, og ikke mindst kogende stemning blandt publikum under løbene.

Et stort gear af teknik sikrer at konkurrencerne afvikles korrekt og på bedste måde, alt hæftet op på elektronik. De lokale konkurrencer leveres ud i den store vide verden hurtigt og præcist via internettet, dette både som resultatlister, og ikke mindst som live streaming af hele arrangementet - lagt på Facebook osv…

Jyske Mesterskaber i indendørsroning blev en succes - ikke mindst på baggrund af den store styrke af frivillige, - medlemmer af AR, støttende og hjælpende personer ude fra, C2shoppen/Modest Sport, forældre til ungdomsmedlemmer, officiel dommerdækning fra DFfR osv..



Men ingen konkurrence og stævne uden aktive deltagere…
Der var omkring 145 starter, et deltagerantal der godt kunne være ønsket større.
Dog kan med garanti siges, - de deltagende roere fik valuta for startgebyret.
Intet blev overladt til tilfældighederne - roerne var top tunede og engagerede, der blev kæmpet til sidste chance, for at hente et godt resultat i maskinen.

Aarhus Roklub stillede med et meget stort antal deltagere ved konkurrencerne.

Roklubbens ungdomsafdelinge havde skruet volumen og trykket op, både i de individuelle konkurrencer og ved klubhold konkurrencen 4x500 meter
8 ungdomsmedlemmer var repræsenteret ved stævnet.











Nyt på ”konkurrencehylden” fra Aarhus Roklub, var ikke mindre end 11 motions medlemmer fortrinsvis/kun roende ud fra roklubben i Lystbådehavnen. Et miks med en garvet masterroer fra AR Rostadion sikrede, at denne gruppe stillede i stærkeste udgave i klubhold-konkurrencerne 4x500 meter
Blandt denne gruppe af roere, stillede flere op i individuelle konkurrencer på distancen 2000 meter, og høstede gode resultater…

Endelig var 4 af roklubbens kaproningstrænende medlemmer repræsenteret ved stævnet, - AR medlemmer der praktisk/organisatorisk har deres træning i Ro Center Aarhus (RCA), under ledelse af trænere i dette kraftcenter, ved Brabrand Rostadion. Disse 4 roere viste flot AR-farverne i flere typer konkurrencer.





Ikke mindre end 24 aktive AR-medlemmer valgte at stille op i konkurrencer ved Jysk Mesterskaber i indendørsroning 2018.

Nedenstående er alene resultater for AR-medlemmer ved lørdagens konkurrencer:

Løb 116 U17 Piger Junior B 15 år/årg 03 - 2000m
Nr. 3 Rikke Køchs  8:26.9

Løb 118 U19 Piger Junior A 17 år/årg 01 - 2000m
nr. 3  Laura Boldsen  8:15.4

Løb 121 U17 Drenge Junior B 16 år/årg 02 - 2000m
nr. 1  Simon Dissing  6:44.4
nr. 3  Viktor Edlefsen  7:47.1
nr. 4  Mathias Kjeldgaard  8:08.9
nr. 5  William Trojel  8:20.0

Løb 122 U19 Drenge Junior A 17 år/årg 01 - 2000m
nr. 5  Viktor Dittmer  7:46.4

Løb 124 U23 Dame Senior B 19-22 år - 2000m
nr. 2 Emma Lehm Røddik  7:53.1
nr. 3  Kirstine Stampe  8:13.9

Løb 126 Dame Senior A åben - ÅBENT NORDISK MESTERSKAB - 2000m
nr. 3  Maria L.N Hansen  7:32.9

Løb 128 U23 Herre Senior B 19-22 år - 2000m
nr. 1  Frederik Wulf Munk  6:39.7

Løb 144 40+ Herre 40-49 år åben - 2000m
Nr. 3  Torben Stig Larsen  6:53.1

Løb 146 50+ Herre 50-59 år åben - 2000m
nr. 2  Hother Hennings  6:39.8
nr. 4  Jacob Christian Lindegaard  6:50.0

Løb 148 60+ Herre 60-69 år åben - 2000m
nr. 2  Niels Iversen  7:27.0

Løb 159 U19 Piger Junior A 17-18 år, Sprint - 200m
nr. 2   Laura Boldsen  0:41.2

Løb 162 U23 Dame Senior B 19-22 år, Sprint - 200m
nr. 1  Emma Lehm Røddik  0:36.9
nr. 2  Kirstine Stampe  0:37.8

Løb 165 Dame Senior A åben, Sprint - 200m
nr. 1 Maria L.N Hansen   0:36.9

Løb 166 U23 Herre Senior B 19-22 år, Sprint - 200m
nr. 1  Frederik Wulf Munk  0:30.5

Løb 203 W/M 4-Stafet 4x500 meter Klub Sprint Regatta - 2000m
nr. 3 Aarhus Roklub III
Simon Dissing
Rikke Køchs
Laura Boldsen
Viktor Edlefsen   7:16.7

nr. 4 Aarhus Roklub I
Hother Hennings
Jacob Christian Lindegaard
Lars Tonsgaard
Torben Stig Larsen 7:20.1

nr. 5 Aarhus Roklub II
Emma Lehm Røddik
Frederik Wulf Munk
Kirstine Stampe
Maria L.N Hansen 7:20.2

nr. 9 Aarhus Roklub IV
Viktor Dittmer
William Trojel
Mathias Kjeldgaard
Cinna Sørensen 7:44.2

nr. 10 Aarhus Roklub VI
Niels Iversen
Lisbeth Lindegaard
John B. Qvortrup
Charlotte Lykke Larsen 7:58.4

nr. 11 Aarhus Roklub V
Lene Faxe Hansen
Søren B. Mikkelsen
Bente Schumacher
Lene Brink 8:12.4


Se hele resultatlisten.   

Se (1.) streaming fra arrangementet.

og
Se (2.) streaming fra arrangementet.












10.01.18-ni