Standerstrygning 2026 – nu går den ikke længere!
Kære roere, venner, bekendte og alle jer andre gode mennesker i og omkring Aarhus Roklub!
Så er det igen blevet tid til den traditionsrige standerstrygning
– dagen, hvor vi officielt siger farvel til sommerens rosæson og goddag til vinterens aktiviteter, kolde fingre og forhåbentlig masser af godt selskab!
Søndag den 25. oktober 2026 kl. 14.00 Søsporten, Hjortholmsvej 2B, 8000 Aarhus C
Vi mødes selvfølgelig ved standeren, som på højtidelig vis bliver strøget efter alle kunstens regler.
Når standeren er kommet ned, rykker vi indenfor i fælleslokalet, hvor bestyrelsen sørger for kaffe, te og kage – og som prikken over i'et naturligvis også et lille glas portvin.
Det bliver hyggeligt, festligt og helt uden krav om, at man kan ro en eneste meter!
Så tag familien, rokammeraten, naboen eller en anden god ven under armen og kom med.
Af hensyn til kaffe, kage og andre livsvigtige fornødenheder vil vi meget gerne have, at du tilmelder dig arrangementet,
- Tilmelding på AR-rokort/goMember
Vi håber at se rigtig mange af jer til en hyggelig eftermiddag, hvor vi sammen sætter punktum for sommerens rosæson – og tager hul på vinterens mange aktiviteter.
Vi ses søndag den 25. oktober kl. 14.00!
Med festlige ro-hilsner
Bestyrelsen
Aarhus Roklub