Idrætsdage i Aarhus Roklub: Skoleklasser fik rooplevelser på vand og i roergometer

18. juni 2026 12:58 , af Niels Iversen

Aarhus Roklub afviklede over to dage den 9. og 11. juni  idrætsdage for lokale skoleklasser ved AR Søsporten.
Formålet var at give eleverne en motiverende og anderledes introduktion til rosporten.

Et vigtigt pilotprojekt

Da kommunens nuværende retningslinjer for aktiviteter på vandet gør skoleforløb mere komplekse for vandsportsforeninger, fungerede idrætsdagene som et vigtigt pilotprojekt.

Pilotprojektet blev udviklet i samarbejde mellem FIBU-ungekonsulent Monica Christensen, Aarhus Roklubs ungdomsafdeling og Aarhus Kommune. Målet var at afprøve og evaluere rammerne for et tættere samarbejde mellem skoler og det blå foreningsliv.

Aktiviteter på dagen

Eleverne fik mulighed for at prøve flere dele af rosporten i trygge og tilpassede rammer.

Roning i roergometer med oplæg og gennemførelse af Skole OL-konkurrencen.

Roning på vandet i coastal 4x+ både, som er velegnede til nye og uerfarne roere.

Fokus på samarbejde i båden, hvor eleverne kunne mærke både fart og fælles rytme, når teknikken begyndte at fungere.

Positive erfaringer

Forløbet blev en stor succes og gav positive oplevelser for både lærere, elever, klubmedlemmer og konsulenter m.fl.
Erfaringerne fra dagene kan bruges i det videre arbejde med at skabe bedre rammer for skoleforløb i det blå foreningsliv.

Deltagere i projektet

Følgende personer deltog aktivt i projektet:

DFfR TU-træner Eskil Bech-Pedersen

FIBU-ungekonsulent Monica Christensen

Aarhus Kommune / Den blå skole, Thomas Batting

AR-medlemmerne Dann Bleeker Pedersen, Marina Stannov, Hanne Meta Gjesing, og Niels I

Torben H. Bækby / Aarhus Sejlklub

6. A & B fra Katrinebjergskolen!

 

- Tak til DFfR og Aarhus Kommune for velvillig støtte til pilotprojektet.

TAK til alle for positiv og super fin indsats!